ევროკომისიამ ევროკავშირს მოუწოდა, სამოგზაურო შეზღუდვები ყოველდღიურად განიხილოს
ევროკავშირის ქვეყნებში სამოგზაურო შეზღუდვები ყოველდღიურ რეჟიმში უნდა გადაიხედოს, რათა დაიცვას თავისი მოქალაქეები კორონავირუსის ახალი ვარიანტისგან, განაცხადა პირველ დეკემბერს ევროკომისიამ.
„ჩვენ სერიოზული ორმაგი გამოწვევის წინაშე ვდგავართ“, - განაცხადა ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა პრესკონფერენციაზე. „ერთი მხრივ, მეოთხე ტალღის ფონზე ვართ... მეორე მხრივ, ახალი საფრთხის წინაშე ვდგავართ, ეს არის ახალი ვარიანტი, „ომიკრონი".
ევროკავშირის აღმასრულებელმა დირექტორმა დაამატა, რომ ევროკავშირის 27 წევრს ესაჭიროება ვაქცინაციის კამპანიის გაძლიერება, ევროკავშირის მთლიანი მოსახლეობის დაახლოებით 66% ახლა ვაქცინირებულია. ხუთიდან 11 წლამდე ასაკის ბავშვები ვაქცინაციას 13 დეკემბრიდან შეძლებენ.
ევროკავშირის ქვეყნების უმეტესობამ სამხრეთ აფრიკიდან მოგზაურობაზე აკრძალვა დააწესა. კომისიამ ასევე მოუწოდა ევროკავშირის წევრებს, ყოველდღიურად განიხილონ სამოგზაურო შეზღუდვები და მზად იყვნენ, გააძლიერონ კონტროლი, მათ შორის მიიღონ გადამწყვეტი ზონა, თუ „ომიკრონის“ ვარიანტი ახალ კლასტერებს გამოიწვევს.