ენტონი ბლინკენი: NATO-ს კარი ღიაა მათ შორის უკრაინისთვის და საქართველოსთვის
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი Euronews-თან ინტერვიუს დროს NATO-ში საქართველოს გაწევრიანების საკითხსაც შეეხო.
ენტონი ბლინკენის შეფასებით, NATO-მ მრავალი წლის წინ ბუქარესტის სამიტზე მკაფიოდ განაცხადა, რომ მისი კარი ღიაა მათ შორის უკრაინისთვის და საქართველოსთვის და სხვა ქვეყნებისთვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან გაწევრიანებაში, თუ/როდესაც დააკმაყოფილებენ წევრობის მოთხოვნებს.
„ვაშინგტონისა და NATO-ს ხელშეკრულებაში მკაფიოდ გაწერილია, რომ ალიანსის კარი ღია იქნება მათთვის, ვისაც გაწევრიანება სურს და კრიტერიუმების დაკმაყოფილება შეუძლია. ასე რომ, ჩვენ კიდევ ერთხელ დავადასტურეთ ეს NATO-ს ბოლო შეხვედრაზე: NATO-ს კარი ღიაა, მაგრამ ეს არ წარმოადგენს საფრთხეს რუსეთისთვის, რადგან NATO თავდაცვითი ალიანსია. ეს გამჭვირვალე ალიანსია.
ის არ არის მიმართული რუსეთის წინააღმდეგ. რეალურად, სამწუხაროდ, ერთადერთი აგრესიული ქმედება, რომელიც ჩვენ ვნახეთ ევროატლანტიკურ სივრცეში ბოლო წლებში, იყო რუსეთის აგრესია საქართველოს წინააღმდეგ, შემდეგ კი უკრაინის წინააღმდეგ. და ჩვენ არ გვსურს ამის განმეორება უკრაინაში“, - განაცხადა ენტონი ბლინკენმა.