რუსეთმა და ინდოეთმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის შესახებ 2021 წლიდან 2030 წლამდე, განაცხადა თავდაცვის სამინისტრომ.
დოკუმენტს ხელი მოეწერა ორი ქვეყნის თავდაცვის მინისტრების, არმიის გენერალ სერგეი შოიგუსა და რაჯნათ სინგის თანდასწრებით, 2+2 შეხვედრის ფარგლებში, რომელსაც ასევე ესწრებოდნენ საგარეო საქმეთა მინისტრები სერგეი ლავროვი და სუბრამანიამ ჯაიშანკარი.
შეთანხმებას ხელი მოაწერეს სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის ფედერალური სამსახურის ხელმძღვანელმა დიმიტრი შუგაევმა და ინდოეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ სამხედრო შესყიდვების საკითხებში კანტ რაგმა.
ამჟამად რუსეთსა და ინდოეთს რამდენიმე ორმხრივი პროექტი აქვთ. მათ შორის, ბრაჰმოსის უნივერსალური კომპლექსი, მეხუთე თაობის გამანადგურებლის ერთობლივი განვითარება (FGFA), სუ-30 თვითმფრინავების და T-90 ტანკების ლიცენზირებული წარმოება. 2019 წლის მარტში პარტნიორებმა ინდოეთში იარაღის ქარხანა გახსნეს.
ინდოეთში ვიზიტით იმყოფება რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი. ეს პანდემიის განმავლობაში, პუტინის მეორე ოფიციალური ვიზიტია საზღვარგარეთ.