NATO-ს გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს NATO-ს შტაბ-ბინაში უმასპინძლა.
NATO-ს პრესსამსახურის ცნობით, მხარეებმა განიხილეს პოლიტიკური და პრაქტიკული თანამშრომლობა, ასევე რეგიონში უსაფრთხოების ვითარება.
გენერალურმა მდივანმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა NATO-ს მტკიცე პოლიტიკური და პრაქტიკული მხარდაჭერა მისი პარტნიორების მიმართ და კიდევ ერთხელ დაადასტურა მოკავშირეების მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ. გენერალურმა მდივანმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველო NATO-ს ერთ-ერთი უახლოესი პარტნიორია და მადლობა გადაუხადა საქართველოს ავღანეთში NATO-ს ძალისხმევაში წვლილისთვის წლების განმავლობაში.
გენერალურმა მდივანმა ისაუბრა რეგიონში უსაფრთხოების ვითარებაზე, მათ შორის რუსეთის სამხედრო ძალების გაძლიერებაზე უკრაინაში და მის გარშემო და მის დესტაბილიზაციის გამომწვევ ქმედებებზე შავი ზღვის რეგიონში.
გენერალურმა მდივანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ნებისმიერი მომავალი რუსული აგრესია ძვირი დაუჯდება რუსეთს და სერიოზული პოლიტიკური და ეკონომიკური შედეგები მოჰყვება მისთვის.
ორმა ლიდერმა ასევე ისაუბრა საქართველოს შიდა რეფორმებზე და წლიური ეროვნული პროგრამის განხორციელებაზე. გენერალურმა მდივანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სასამართლო სისტემის რეფორმაზე, მედიის თავისუფლებასა და უსაფრთხოების სექტორის ანგარიშვალდებულებაზე მუშაობა გაგრძელდეს“.