უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს და გერმანიის ახალ კანცლერს ოლაფ შოლცს ბრიუსელში აღმოსავლეთ პარტნიორობის მეექვსე სამიტის ფარგლებში შეხვდა.
უკრაინული მხარის ცნობით, მაკრონთან მოლაპარაკებისას ზელენსკიმ იმედი გამოთქვა, რომ საფრანგეთი განსაკუთრებულ ყურადღებას მიაქცევს უკრაინის უსაფრთხოების საკითხებს ევროკავშირის საბჭოს (EU) ექვსთვიანი თავმჯდომარეობის განმავლობაში.
უკრაინისა და საფრანგეთის პრეზიდენტებმა ასევე განიხილეს უკრაინის ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებები, ასევე უკრაინა-საფრანგეთის თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები, მათ შორის მთავრობათაშორისი შეთანხმებების განხორციელება ერთობლივ ეკონომიკურ პროექტებთან დაკავშირებით.
მოგვიანებით, ზელენსკი შოლცს შეხვდა, რათა განეხილა ორმხრივი ურთიერთობები და ენერგეტიკის სფეროში პარტნიორობის საკითხები უკრაინასა და გერმანიას შორის.
ზელენსკიმ შოლცი უკრაინაში ვიზიტით მიიწვია.
უკრაინა, საფრანგეთი და გერმანია ნორმანდიის ფორმატის წევრები არიან, რომელშიც რუსეთიც შედის.
ოთხმხრივი დიპლომატიური ჯგუფი შეიქმნა აღმოსავლეთ უკრაინაში კონფლიქტის მოსაგვარებლად, რომელსაც 2014 წლის აპრილის შემდეგ 14000-ზე მეტი ადამიანი შეეწირა.
ზელენსკი ბრიუსელში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტში მონაწილეობის მისაღებად ჩავიდა. 16 დეკემბერს ის NATO-ს გენერალურ მდივანს შეხვდება.