Abrams M1 ტიპის ტანკები, რომლებსაც აშშ მალე გაგზავნის გერმანიაში, გამოყენებული იქნება მხოლოდ უკრაინული ქვედანაყოფების საწვრთნელად და განსხვავდება საბრძოლო ტანკებისგან, რომლებიც უკრაინას ცალკე გადაეცემა. ამის შესახებ თავდაცვის დეპარტამენტის სპიკერმა ბრიგადის გენერალმა პეტ რაიდერმა ორშაბათს, 24 აპრილს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ეს ტანკები [რომლებიც გაიგზავნება გერმანიაში] იქნება მხოლოდ საწვრთნელი მიზნებისთვის. ეს არ იქნება განახლებული ტანკები, რომლებიც საბოლოოდ მიდიან უკრაინაში", - განმარტა რაიდერმა.
მისი თქმით, სასწავლო ტანკები აქტიური არმიის მარაგებიდანაა, მაგრამ ინვენტარის სხვა წყაროები ხელს შეუწყობს განახლებული ტანკების უკრაინაში მომზადებისა და გადატანის დაჩქარებას.
მან ასევე აღნიშნა, რომ განახლებული ტანკები იწარმოება უკრაინის სპეციფიკაციებით და გამოყენებული იქნება რეალურ ბრძოლაში.
რაიდერს ასევე აქვს მოლოდინი, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების პერსონალის საბოლოო წვრთნა ამერიკულ ტანკებზე, ისევე როგორც განახლებული Abrams M1 საბრძოლო ტანკები უკრაინას წლის ბოლომდე მიეწოდება. გენერალურმა მარკ მილიმ, გაერთიანებული შტაბის ხელმძღვანელმა, უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის მე-11 შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, რომ უკრაინის სამხედროები „აბრამსის“ ტიპის ტანკებზე წვრთნებს რამდენიმე კვირაში დაიწყებენ.