საქართველო კორონავირუსის სამკურნალოდ გერმანიის და აშშ-ის მიერ მოწოდებული პრეპარატების გამოყენებას იწყებს
საქართველო კორონავირუსის სამკურნალოდ მონოკლონური ანტისხეულების გამოყენებას იწყებს, რომელიც ქვეყანას გერმანიამ და აშშ-მ მიაწოდა. ორივე მედიკამენტი აღიარებულია FDA-ს მიერ. Europetime-მა ორივე პრეპარატზე მოიძია ინფორმაცია.
აშშ-ში ამ პრეპერატს იყენებენ როგორც მოზრდილ, ასევე - პედიატრიულ - 12 წლის და უფრო ასაკის პაციენტებში.
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას თქმით, სამეცნიერო კვლევებმა აჩვენა, რომ „რონაპრევმა“ საკმაოდ მაღალი ეფექტურობა აჩვენა მსუბუქი და საშუალო სიმძიმის პაციენტებში, როდესაც პროგნოზულად დამძიმების რისკია და სწორედ მის თავიდან აცილებას უწყობს ხელს. ეს პრეპარატი მნიშვნელოვანია სიკვდილობის შემცირების და ჰოსპიტალიზაციის ვადის შემოლების კუთხით.
ამასთან, აშშ-ის მიერ მოწოდებულმა მედიკამენტმა უჩვენა ჰოსპიტალიზაციის თავიდან აცილების, დაავადების მძიმე ფორმის ჩამოყალიბების და სიკვდილობის შემცირების მაღალი პოტენციალი.
გაერთიანებულმა სამეფომ Covid19-ის სამკურნალო პრეპარატი „რონაპრევი“ აგვისტოში დაამტკიცა.
პრეპარატი რონაპრევი, Roche-ს და Regerenon-ის მიერ შექმნილი ანტისხეულია, Covid19-ის პრევენციისა და მკურნალობის მიზნით. მედიცინისა და ჯანდაცვის პროდუქტების მარეგულირებელი სააგენტო (MHRA) აცხადებს, რომ ეს არის პირველი პრეპარატი კორონავირუსით გამოწვეული დაავადების მონოკლონური ანტისხეულების საშუალებით სამკურნალოდ.
„ივლისში იაპონია გახდა პირველი ქვეყანა, რომელმაც ამ პრეპარატის ლიცენზირება მოახდინა, რომლის ლაბორატორიულმა კვლევამ დაადგინა, რომ ჰოსპიტალიზაცია ან სიკვდილიანობა შემცირდა 70% -ით და სიმპტომების პერიოდი შემცირდა ოთხი დღით. სხვა ქვეყნებმაც მიბაძეს და „რონაპრევი“ ახლა ლიცენზირებულია ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა აშშ, ინდოეთი, შვეიცარია, კანადა და ევროკავშირი. რონაპრევი მიეკუთვნება წამლების კლასს, რომელსაც ეწოდება მონოკლონური ანტისხეულები, რომლებიც ბუნებრივი ანტისხეულების მსგავსია“, - აცხადებს ზაზა წერეთელი, ნორვეგიის სამეფოს ჯანდაცვის სამინისტროს უფროსი მრჩეველი.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობამ საქართველოს მონოკლონური ანტისხეულები პირველ ნოემბერს გადასცა.