ევროკავშირმა რუსეთში დაფუძნებული კერძო სამხედრო სუბიექტის ვაგნერის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომები მიიღო. სანქცია შეეხება თავად „ვაგნერის“ ჯგუფს და მასთან დაკავშირებულ რვა ფიზიკურ პირს და სამ ორგანიზაციას.
„ვაგნერის ჯგუფმა დაიქირავა, გაწვრთნა და გაგზავნა კერძო სამხედრო ოპერატიულ სამსახურებს კონფლიქტის ზონებში მთელ მსოფლიოში ძალადობის გასაძლიერებლად, ბუნებრივი რესურსების გაძარცვისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაშინებლად საერთაშორისო სამართლის, მათ შორის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის კანონის დარღვევით.
ევროკავშირის მიერ ჩამოთვლილი პირები მონაწილეობენ ადამიანის უფლებების სერიოზულ დარღვევაში, მათ შორის წამებასა და მკვლელობებში, ან დესტაბილიზაციაში ზოგიერთ ქვეყანაში, სადაც ისინი მოქმედებენ, მათ შორის ლიბიაში, სირიაში, უკრაინასა (დონბასი) და ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში.
ჯგუფი ასევე ავრცელებს თავის მავნე გავლენას სხვაგან, განსაკუთრებით საჰელის რეგიონში. ამ მიზეზების გამო ჯგუფი წარმოადგენს საფრთხეს იმ ქვეყნებში მცხოვრები ხალხისთვის, ფართო რეგიონისთვის და ევროკავშირისთვის.
დღევანდელი გადაწყვეტილების მიზანია ვაგნერ ჯგუფის დივერსიული საქმიანობის შეზღუდვა. ეს მიანიშნებს ევროკავშირის მტკიცე გადაწყვეტილებაზე, მხარი დაუჭიროს მის ინტერესებს და ღირებულებებს მის სამეზობლოში და მის ფარგლებს გარეთ, და მიიღოს ხელშესახები ზომები მათ წინააღმდეგ, რომლებიც ემუქრებიან საერთაშორისო მშვიდობასა და უსაფრთხოებას და არღვევენ საერთაშორისო კანონს.
დღეს დაწესებული შემაკავებელი ზომები შეთანხმდა ოთხი განსხვავებული სანქციების რეჟიმის მიხედვით: ევროკავშირის ადამიანის უფლებათა გლობალური სანქციების რეჟიმი და სანქციების რეჟიმები, რომლებიც დაკავშირებულია ლიბიასა და სირიაში არსებულ ვითარებასთან, ასევე უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის შემლახველ ქმედებებთან.
ჩამოთვლილი ფიზიკური პირები და სუბიექტების აქტივები ახლა ევროკავშირში გაყინვას დაექვემდებარება. გარდა ამისა, ჩამოთვლილ პირებს ეკრძალებათ ევროკავშირში გამგზავრება. უფრო მეტიც, ევროკავშირში მყოფ პირებსა და სუბიექტებს ეკრძალებათ ჩამოთვლილთათვის სახსრების პირდაპირ ან ირიბად მიწოდება“, - აღნიშნულია ევროკავშირის გადაწყვეტილებაში.