ყაზახეთმა შუა დერეფნით, ბელგიაში ბრინჯის პირველი ექსპორტი განახორციელა
Kazakhstan Temir Zholy-ის (KTZ) შვილობილმა კომპანიამ — KTZ Express — ბელგიის Port of Antwerp-ში ყაზახური დაქუცმაცებული ბრინჯის პარტიის [საპილოტე] ექსპორტი განახორციელა. მიწოდება შესრულდა ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის (TITR), ე.წ. შუა დერეფნის გამოყენებით, იუწყება Trend News Agency KTZ-ზე დაყრდნობით. ტრანსპორტირება მულტიმოდალური ფორმატით — კასპიისა და შავი ზღვის მიმართულებით, რკინიგზისა და საზღვაო გადაზიდვების კომბინაციით შესრულდა. ლოგისტიკური ჯაჭვი შემდეგ მარშრუტს მოიცავდა:ყიზილორდა – აქტაუს პორტი – ფოთის პორტი – ანტვერპენის პორტი. მანამდე, ხსენებული მიმართულებით ტვირთები ძირითადად, სახმელეთო გზით, რუსეთის გავლით გადაიზიდებოდა, სემიგლავის სასაზღვრო გამშვები პუნქტის გადაკვეთის შემდეგ კი, ტრანზიტი ბრესტისა და დუისბურგის მიმართულებით გრძელდებოდა. ახალი მარშრუტით ტრანსპორტირების ღირებულება კი, ჩრდილოეთ დერეფანთან შედარებით, დაბალია, მიწოდების სიჩქარის შენარჩუნების პირობებში. ტვირთის ტრანზიტის სავარაუდო ხანგრძლივობა დაახლოებით 30 დღეა. შუა დერეფანი წარმოადგენს სატრანსპორტო-სავაჭრო მარშრუტს, რომელიც აზიას ევროპასთან აკავშირებს და ჩრდილოეთისა და სამხრეთის ტრადიციული დერეფნების ალტერნატივას ქმნის. მარშრუტი იწყება ჩინეთში, გადის ცენტრალური აზიის ქვეყნებზე — ყაზახეთი, უზბეკეთი და თურქმენეთი — შემდეგ კვეთს კასპიის ზღვას, აზერბაიჯანს, საქართველოსა და თურქეთს და საბოლოოდ, ევროპას აღწევს. ეს მარშრუტი სახმელეთო ალტერნატივას წარმოადგენს უფრო გრძელ საზღვაო გზებთან შედარებით და მნიშვნელოვან როლს ასრულებს აზია-ევროპის სატრანსპორტო კავშირების დივერსიფიკაციაში.
სომხეთი პოლონეთთან სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას გააფორმებს
სომხეთის თავდაცვის სამინისტრო პოლონეთის ეროვნული თავდაცვის სამინისტროსთან ტექნიკურ-სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას მოაწერს ხელს. ეს გადაწყვეტილება სომხეთის მთავრობის კაბინეტის სხდომაზე მიიღეს. „შეთანხმების ხელმოწერა შეავსებს თანამშრომლობის დღის წესრიგს, შექმნის საფუძველს ორი თავდაცვის სამინისტროს შორის მჭიდრო თანამშრომლობისთვის, ასევე ხელს შეუწყობს ორმხრივი თანამშრომლობის დღის წესრიგის წინ წაწევას,“- ნათქვამია გადაწყვეტილების განმარტებით ბარათში. ასევე, შეთანხმება მიზნად ისახავს ორ მხარეს შორის ტექნიკურ-სამხედრო სფეროში თანამშრომლობის ძირითადი პრინციპებისა და პროცედურების დადგენას, რომლის მიხედვითაც, ისინი ითანამშრომლებენ თანასწორობის, ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთსასარგებლო პრინციპების საფუძველზე. სომხეთსა და პოლონეთს შორის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის სამართლებრივ საფუძველს, 2004 წლის 6 სექტემბერს, ვარშავაში სომხეთისა და პოლონეთის მთავრობებს შორის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება წარმოადგენს.