ქაბულის აეროპორტში შიდა ფრენები განახლდა
ქაბულის აეროპორტი კატარის ტექნიკურმა ჯგუფის დახმარებით გაიხსნა. ავღანეთში კატარის ელჩის განცხადებით, აეროპორტის ასაფრენი ბილიკი გარემონტდა და ორი შიდა რეისიც შესრულდა. კატარის საგარეო საქმეთა მინისტრმა შეიხ მუჰამედ ბინ აბდულრაჰმან ალ-ტანიმ განაცხადა, რომ სახელმწიფო მუშაობს თურქეთთან და ესაუბრება „თალიბანს“, რათა უზრუნველყოს პოტენციური ტექნიკური დახმარება აეროპორტის ექსპლუატაციაში შესასვლელად. ავღანეთში აშშ-ის ოცწლიანი მისია 31 აგვისტოს დასრულდა, როდესაც ქაბულის აეროპორტიდან ქვეყანა აშშ-ის ბოლო სამხედრო თვითმფრინავებმა გეგმის შესაბამისად დატოვეს, რაც 31 აგვისტომდე პროცესის დასრულებას ითვალისწინებდა და როგორც ეს მანამდე განაცხადა შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა. შეგახსენებთ, ქაბულის აეროპორტში ევაკუაციის ქაოსური პროცესის დროს მოხდა ტერაქტიც, რომელსაც 170-ზე მეტი ადამიანი ემსხვერპლა, მათ შორის 13 ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე. დაშავდა სულ მცირე 200 ადამიანი. მოგვიანებით, აშშ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ლიკვიდირებული არიან "ისლამური სახელმწიფოს" ლიდერები.
თეთრი სახლი: ჯო ბაიდენი 11 სექტემბრის ტერაქტების სამივე ადგილს ეწვევა
მომდევნო შაბათს, 11 სექტემბრის ტრაგედიიდან 20-წლისთავზე, აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი და პირველი ლედი ჯილ ბაიდენი ეწვევიან სამივე ადგილს, სადაც, 2011 წელს, თვითმკვლელმა ტერორისტებმა თავდასხმა განახორციელეს, - ამის შესახებ Reuters-ი თეთრი სახლის განცხადებაზე დაყრდნობით წერს. განცხადების თანახმად, ქვეყნის პირველი პირები პატივს მიაგებენ 3 ათასამდე დაღუპულის ხსოვნას. ბაიდენი და მისი მეუღლე ეწვევიან ნიუ-იორკს, სადაც, ტერორისტები, ორი გატაცებული თვითმფრინავით, მსოფლიო მსოფლიო სავაჭრო ცენტრს შეეჯახნენ და 2 753 ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლეს. ამასთან პრეზიდენტი ჩავა არლინგტონში, სადაც გამტაცებლებმა მესამე თვითმფრინავი პენტაგონის შენობას დააჯახეს. ბაიდენი ეწვევა სომერსეტ-ქაუნთის ველს პენსილვანიაში - მეოთხე თვითმფრინავის ჩამოვარდნის ადგილს. ცნობისთვის, 2001 წლის 11 სექტემბერს, დილით, ალ-ქაიდას 19-მა თვითმკვლელმა ტერორისტმა ამერიკული ავიახაზების 4 თვითმფრინავი გაიტაცა. ერთ-ერთმა მიზნამდე ვერ მიაღწია და გზაში ჩამოვარდა, მეორე დაეცა პენტაგონის შენობას, დანარჩენი ორი - ნიუ-იორკში, მანჰეტენზე, მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის ცათამბჯენებს დაეჯახა. ოთხივე თვითმფრინავის მგზავრები, ეკიპაჟი და ტერორისტები დაიღუპნენ.
„თალიბანის“ ლიდერი: მოძრაობა ინკლუზიური მთავრობის ფორმირების პროცესშია
„თალიბანის“ პოლიტიკური ფრთის ხელმძღვანელი, მოლა აბდულ ღანი ბარადარი აცხადებს, რომ მოძრაობა ინკლუზიური მთავრობის ჩამოყალიბებაზე მუშაობს. ამის შესახებ Aljazeera წერს. „ვარწმუნებ ხალხს, რომ ჩვენ ვცდილობთ მათი ცხოვრების პირობების გაუმჯობესებას და მთავრობა იქნება პასუხისმგებელი ყველას წინაშე. უზრუნველყოფს უსაფრთხოებას, რადგან ეს აუცილებელია ეკონომიკური განვითარებისთვის არა მხოლოდ ავღანეთში, არამედ მთელს მსოფლიოში“, - განაცხადა ბარადარმა. მან ასევე აღნიშნა, რომ ქვეყნისთვის მთავარი უსაფრთხოების უზრუნველყოფაა, რადგან ეს ავღანეთში მსხვილი ეკონომიკური პროექტების განხორციელებას შეუწყობს ხელს. „თუ შევძლებთ უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, გადავლახავთ სხვა პრობლემებს და სწორედ აქედან დაიწყება პროგრესი და წინსვლა“, - განაცხადა ბარადარმა. ცნობისთვის, 15 აგვისტოს „თალიბანის“ წევრები ქაბულში შევიდნენ. ამის შემდეგ აშშ-ის საელჩოდან დიპლომატების ევაკუაცია ვერტმფრენით განხორციელდა. ავღანეთის პრეზიდენტი აშრაფ ღანი ქვეყნიდან გაიქცა. „თალიბანი“ ავღანეთს პრაქტიკულად სრულად აკონტროლებს. 30 აგვისტოს აშშ-მა ავღანეთიდან ჯარების გაყვანის დასრულება გამოაცხადა. ამავე თემაზე: სახელმწიფო დეპარტამენტი: „თალიბანმა“ უნდა შეასრულოს მის მიერ აღებული ვალდებულებები, რას ასევე გულისხმობს ინკლუზიური მთავრობის ჩამოყალიბებას „დიდი შვიდეულის“ ლიდერები ავღანეთში შექმნილ ვითარებაზე ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ
საფრანგეთის ფინანსთა მინისტრი: ავღანეთი გამაფრთხილებელი სიგნალია ევროპის თავდაცვისთვის
Reuters-ის ინფორმაციით, საფრანგეთის ფინანსთა მინისტრის, ბრუნო ლე მეირის განცხადებით, ავღანეთში მომხდარი არეულობის შედეგად შექმნილი უსაფრთხოების გამოწვევები ევროკავშირისთვის გამაფრთხილებელ სიგნალად უნდა იქცეს და გაერთიანება უფრო ამბიციური უნდა გახდეს თავდაცვის და გლობალური ლიდერობის მიმართულებით. ლე მეირის თქმით, აშშ-ისა და ჩინეთის შემდეგ ევროკავშირი უნდა იქცეს ნომერ მესამე სუპერ ძალად მსოფლიოში, რადგან არსებული გამოწვევებიდან გამომდინარე, ევროპა ვეღარ დაეყრდნობა აშშ-ისგან დაცვას. ფინანსთა მინისტრის განცხადებით, საფრანგეთი წელს 1,7 მილიარდი ევროს ინვესტირებას გეგმავს თავდაცვაში და სხვა ევროპულ ქვეყნებსაც მოუწოდებს, გააკეთონ იგივე. მისი თქმით, ევროპის მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან ძალად ჩამოყალიბებისთვის აუცილებელია ისეთ სფეროებში ინვესტიციების ჩადება, როგორიცაა ხელოვნური ინტელექტი, კოსმოსური კვლევები, თანამგზავრები და ბიოტექნოლოგიები. ცნობისთვის, 15 აგვისტოს „თალიბანის“ წევრები ქაბულში შევიდნენ. ამის შემდეგ აშშ-ის საელჩოდან დიპლომატების ევაკუაცია ვერტმფრენით განხორციელდა. ავღანეთის პრეზიდენტი აშრაფ ღანი ქვეყნიდან გაიქცა. „თალიბანი“ ავღანეთს პრაქტიკულად სრულად აკონტროლებს. 30 აგვისტოს აშშ-მა ავღანეთიდან ჯარების გაყვანის დასრულება გამოაცხადა.
პრინცი უილიამი ავღანელ სამხედროსა და მის ოჯახს ავღანეთის დატოვებაში დაეხმარა
ბრიტანეთის სამეფო ოჯახის წევრი, პრინცი უილიამი ავღანელ სამხედროსა და მის ოჯახს ქაბულიდან თავის დაღწევაში დაეხმარა. Foxnews-ის ცნობით, კემბრიჯის ჰერცოგი და ავღანელი ოფიცერი სანდჰერსტის სამეფო სამხედრო აკადემიაში ერთად სწავლობდნენ და როდესაც პრინცმა შეიტყო, რომ მისი ყოფილი კურსელი ქაბულს ვერ ტოვებდა, უილიამი ავღანეთში მყოფ დიდი ბრიტანეთის სამხედრო კონტინგენტს დაუკავშირდა. შტაბის ოფიცრების დახმარებით ავღანელმა სამხედრომ და მისმა ათკაციანმა ოჯახმა ქაბულის აეროპორტი ინგლისში მიმავალი სამხედრო თვითმფრინავით დატოვა. ცნობისთვის, ბრიტანულმა სამხედრო ძალებმა ქაბულიდან 15 000 ადამიანის ევაკუაცია შეძლეს. ამავე თემაზე: ავღანეთში ბრიტანეთის ელჩმა ქაბული ბრიტანელი ჯარისკაცების ბოლო თვითმფრინავის გაფრენის შემდეგ დატოვა
საქართველოში კორონავირუსი 2 210 ადამიანს დაუდასტურდა, გარდაიცვალა 74
ბოლო 24 საათის განმავლობაში საქართველოში კორონავირუსი კიდევ 2 210 ადამიანს დაუდასტურდა, გამოჯანმრთელდა 5 587 პაციენტი, 74 კოვიდინფიცირებული კი გარდაიცვალა. ინფორმაციას დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი ავრცელებს. Stopcov.ge-ზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ინტენსიური ტესტირების ფარგლებში, ბოლო 24 საათში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა 28 025 კვლევა ტესტით, მათ შორის 15 263 კვლევა ანტიგენის ტესტით და 12 762 PCR ტესტით. ჩატარებული ტესტირების შედეგად, ბოლო 24 საათში გამოვლინდა ვირუსით ინფიცირების 2 210 ახალი დადასტურებული შემთხვევა. ქვეყანაში COVID19-ის პანდემიის გავრცელებიდან დღემდე გამოვლენილი დადასტურებული შემთხვევების საერთო რაოდენობა შეადგენს 564 837-ს. რაც შეეხება დადებითობის მაჩვენებელს, 4 სექტემბრის მდგომარეობით, დადებითობის დღიური მაჩვენებელი არის 7.89%, ბოლო 14 დღის განმავლობაში - 9.27% ხოლო 7 დღის განმავლობაში- 8.33%. ბოლო 24 საათში ვირუსისგან გამოჯანმრთელდა 5 587 ადამიანი, ხოლო ჯამში გამოჯანმრთელებულთა რაოდენობა გაიზარდა 514 768. ბოლო 24 საათში კორონავირუსით გარდაცვალების 74 ახალი შემთხვევა დაფიქსირდა. პანდემიის გავრცელებიდან დღემდე ვირუსს ჯამში 7 806 ადამიანი ემსხვერპლა. დღეს ქვეყანაში გამოვლენილი ინფიცირების 2 210 ახალი შემთხვევიდან: თბილისში გამოვლენილია 865 შემთხვევა, აჭარა - 223, იმერეთი - 336, ქვემო ქართლი - 143, შიდა ქართლი - 99, გურია - 54, სამეგრელო - ზემო სვანეთი - 164, კახეთი - 225, მცხეთა-მთიანეთი - 30, სამცხე-ჯავახეთი - 48, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი - 23. ამ ეტაპზე ინფიცირების მიმდინარე აქტიური შემთხვევა 42 237 საიდანაც: 7 019 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში, მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში - 3 041, აჭარაში - 826, იმერეთში - 1 090. ამ ეტაპზე მძიმე პაციენტია 1 579 , მათ შორის, თბილისში - 699, აჭარაში - 182, იმერეთში - 331. ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება 413 პირი, მათგან თბილისში - 244, აჭარაში - 42, იმერეთში - 33. 2 415 ადამიანი მოთავსებულია კლინიკურ-სასტუმროებში, მათ შორის 1 163 - თბილისში, 769 - აჭარაში. 32 803 ადამიანი მკურნალობს ბინაზე. საკარანტინე სივრცეებში მოთავსებულია 105 ადამიანი, მათ შორის, თბილისში - 102, ხოლო აჭარაში - 3. სულ 6 ოქტომბრიდან - 4 სექტემბრის პერიოდში, სახელმწიფო საზღვრიდან საკარანტინე სივრცეებში გადაყვანილია - 25 126 ადამიანი. ამ ეტაპისთვის თვითიზოლაციაში იმყოფება 40 099 ადამიანი, მათ შორის თბილისში - 18 452, აჭარაში - 4 836, იმერეთში - 3 943.
საქართველოში სრულად ვაქცინირებულია 16.7%
5 სექტემბრის მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა ჯამში 1 314 014 ადამიანმა გაიკეთა. ამის შესახებ ინფორმაციას დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი ავრცელებს. მათივე ცნობით, ერთი დოზით ვაქცინირებულია 362 608 ადამიანი - მოზრდილი მოსახლეობის 29.4% სრულად ვაქცინირებულია 475 748 ადამიანი - მოზრდილი მოსახლეობის 16.7% 4 სექტემბერს 22 733 ადამიანი აიცრა. ცნობისთვის, ბოლო 24 საათის განმავლობაში საქართველოში კორონავირუსი კიდევ 2 210 ადამიანს დაუდასტურდა, გამოჯანმრთელდა 5 587 პაციენტი, 74 კოვიდინფიცირებული კი გარდაიცვალა.
კარლ ჰარცელი დე ფაქტო ხელისუფლებას და რუსეთს ე.წ. გადაკვეთის პუნქტის გახსნისკენ მოუწოდებს
საქართველოში ევროკავშირის ელჩი კარლ ჰარცელი დე-ფაქტო ხელისუფლებას ცხინვალში და რუსეთს მოუწოდებს, რომ სამხრეთ ოსეთის საოკუპაციო ხაზთან ყველა ე.წ. გადაკვეთის პუნქტი გახსნას. განცხადებას. საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა ავრცელებს. როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია მზად არის ხელი შეუწყოს შემდგომ დისკუსიებს ერგნეთის ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმების ფარგლებში ,,დღეს გავიდა ორი წელი სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ სასაზღვრო ხაზზე ოძისის გადაკვეთის პუნქტის დახურვიდან. ამ პუნქტის დახურვამდე, ყოველდღიურად საშუალოდ 400-მდე გადასვლა ხდებოდა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში ახალგორის რაიონის ეთნიკურად ქართველ მოსახლეობას არ შეეძლო ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის გადაკვეთა და ნათესავებთან შეხვედრა, პენსიების აღება ან მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების გამოყენება. გარდა ამისა, შეზღუდული იყო სამედიცინო დახმარების ხელმისაწვდომობა, ხოლო შეტყობინებები საკვებისა და მედიკამენტების დეფიციტის შესახებ კვლავაც გრძელდება. ამასთან დაკავშირებით, ახალგორის რაიონიდან სამედიცინო მომსახურების მიღების მიზნით გადასვლების მარეგულირებელი პროცედურების ბოლოდროინდელი გამარტივება მისასალმებელი მოვლენა იყო. ევროკავშირი დარწმუნებულია, რომ გადაადგილების მეტი თავისუფლების უზრუნველსაყოფად შეიძლება COVID-19-ის ტესტირების გონივრული და ადეკვატური სტრატეგიის განხორციელება და მოუწოდებს დე-ფაქტო ხელისუფლებას ცხინვალში და რუსეთის ფედერაციას დაუშვან სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ სასაზღვრო ხაზზე ყველა გადაკვეთის პუნქტის გახსნა. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია მზად არის ხელი შეუწყოს შემდგომ დისკუსიებს ერგნეთის ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმების ფარგლებში", - აღნიშნულია განცხადებაში.
მსოფლიოში კორონავირუსის შემთხვევების რიცხვმა 220 მილიონს გადააჭარბა
ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტის მონაცემებით, მსოფლიოში კორონავირუსის შემთხვევების რიცხვმა 220 მილიონს გადააჭარბა. პანდემიის დაწყებიდან დღემდე, მსოფლიოში კორონავირუსის 220 289 425 შემთხვევა გამოვლინდა, ხოლო 4 560 851 ადამიანი გარდაიცვალა. ინფიცირებულთა და გარდაცვლილთა რაოდენობით, აშშ კვლავ პირველ ადგილზეა. ქვეყანაში კოვიდინფიცირების 39 906 803 შემთხვევა გამოვლინდა, ხოლო 648 118 ადამიანი ვირუსს ემსხვერპლა.