ტყიბულში, ქვანახშირის კარიერში ნახშირის მასა ჩამოიშალა, ნანგრევებში სავარაუდოდ, 2 ადამიანია მოყოლილი
ტყიბულში, ქვანახშირის კერძო მოპოვების კარიერში ნახშირის მასა ჩამოიშალა. ნახშირის მასის ჩამოშლის შედეგად, ნანგრევებში სავარაუდოდ, 2 ადამიანია მოყოლილი. ამ ეტაპზე, ადგილზე სამაშველო სამუშაოები მიმდინარეობს, რათა ნანგრევებში მოყოლილი ადამიანები ამოიყვანონ.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური განცხადებას ავრცელებს
"ტყიბულის შახტაში მოხერხდა მიწის მასის ქვეშ მოყოლილ ერთ ადამიანამდე ჩასვლა, ის კონტაქტურია და მიმდინარეობს მისი გამოყვანა, ასევე გრძელდება მეორე მოქალაქის ძებნა", - ამის შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების სამსახური ავრცელებს. "უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ში შემოვიდა ინფორმაცია ტყიბულში, ერთ-ერთ შახტაში მომხდარი შემთხვევის შესახებ. ინიციატორის ინფორმაციით, კარიერის გამაგრებითი სამუშაოების მიმდინარეობისას მიწის მასა ჩამოიშალა, რა დროსაც, შახტაში, სავარაუდოდ იმყოფებოდა ორი მოქალაქე. ადგილზე დასახმარებლად შეტყობინების მიღებისთანავე გავიდნენ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის პირველი მორეაგირე ჯგუფები და შახტის ტერიტორიაზე დაიწყო აქტიური საძიებო-სამაშველო ოპერაცია. მაშველებმა ჩაატარეს შახტის გამაგრებითი სამუშაოები, რათა უსაფრთხოდ მომხდარიყო მაშველების ჩასვლა შახტაში ჩარჩენილ ადამიანებთან საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლების სწრაფი და ეფექტური მოქმედებებისშედეგად, მოხერხდა მიწის მასის ქვეშ მოყოლილ ერთ-ერთ ადამიანამდე ჩასვლა. მოქალაქე იმყოფება კონტაქტურ მდგომარეობაში და ამ დროისთვის მიმდინარეობს მისი უსაფრთხო ადგილზე გამოყვანის ღონისძიებები. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს მეორე მოქალაქის ძებნა-შველის ღონისძიება.შემთხვევის ადგილზე მუშაობენ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის იმერეთის მთავარი სამმართველოსა და განსაკუთრებულ სიტუაციებზე რეაგირების მთავარი სამმართველოს ჯგუფები. მობილიზებულები არიან ცენტრალური კოორდინაციის სამმართველოს სპეციალისტები", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
ტყიბულში, ქვანახშირის კარიერზე, მიწის მასის ქვეშ მოყოლილი კაცი ამოიყვანეს
ტყიბულში, ქვანახშირის ღია მოპოვების კარიერზე, მიწის მასის ქვეშ მოყოლილი 64 წლის ვიტალი ტურძილაძე ამოიყვანეს და ტყიბულის კლინიკაში გადაჰყავთ. სამაშველო ღონისძიება რამდენიმე საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა. საგანგებო სიტუაციების სამსახურის ინფორმაციით, გრძელდება მეორე მოქალაქის ძებნა, რომელიც ასევე მიწის მასის ქვეშ არის მოყოლილი. შეგახსენებთ, რომ ტყიბულში, ღია მოპოვების კარიერში, მიწის მასა რამდენიმე საათის წინ ჩამოიშალა, სადაც 2 მუშა მოიყოლა.
გერმანიაში კორონავირუსის ახალი შტამის საეჭვო შემთხვევას იკვლევენ
COVID19-ის ახალი შტამ „ომიკრონის“ სავარაუდო შემთხვევა გერმანიაში გამოვლინდა. ამის შესახებ ინფორმაციას უცხოური მედია ავრცელებს. ამასთან, საეჭვო შემთხვევა გერმანიის დასავლეთ ნაწილში, კერძო ჰესენის მხარეში აღრიცხეს. როგორც ადგილობრივი მთავრობა ამტკიცებს, „ომიკრონსთვის“ დამახასიათებელი ნიშნები სამხრეთ აფრიკიდან დაბრუნებულ მოგზაურს დაუდასტურდა, რომელიც ამჟამად იზოლირებულია. თუ პაციენტს ახალი შტამი დაუდასტურდა, ეს იქნება „ომიკრონით“ დაავადების პირველი შემთხვევა გერმანიაში.
კორონავირუსის ახალი შტამის გამო საქართველოში რეგულაციები ამოქმედდება
კორონავირუსის ახალი შტამის გავრცელებასთან დაკავშირებით, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, 8 ქვეყნის მოქალაქეებისთვის საზღვრის კვეთასთან დაკავშირებით, რეგულაციები წესდება. მათივე ცნობით, ნებისმიერი პირი, მოქალაქეობის მიუხედავად, რომელსაც ბოლო 14 დღის განმავლობაში, აქვს შემდეგ ქვეყნებში მოგზაურობის ისტორია, საქართველოში შემოსვლისას ექვემდებარება 14-დღიან იზოლაციას/კარანტინს საკარანტინე სივრცეში. "აღნიშნული ქვეყნებია: სამხრეთ აფრიკა ბოცვანა ზიმბაბვე ნამიბია ლესოტო ესვატინი (სვაზილენდი) მოზამბიკი მალავი14-დღიანი იზოლაციის/კარანტინის დასრულების შემდეგ, პირებს ჩაუტარდებათ PCR-კვლევა.საქართველოს მოქალაქეების შემთხვევაში, საკარანტინე სასტუმროსა და PCR-კვლევის ხარჯებს ფარავს სახელმწიფო, ხოლო უცხო ქვეყნის მოქალაქეების შემთხვევაში - თავად უცხო ქვეყნის მოქალაქე. გადაწყვეტილება საკოორდინაციო საბჭომ აღნიშნულ ქვეყნებში კორონავირუსის ახალი „ომიკრონი“ შტამის დაფიქსირების გამო მიიღო და ის 28 ნოემბრიდან ამოქმედდება", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
ჯანმოს ხელმძღვანელის განმარტება ვაქცინირებულის მხრიდან ვირუსის გადაცემის რისკზე
ჯანმოს დირექტორმა ტედროს ადანომ გებრეიესუსმა ვაქცინაციაზე კიდევ ერთხელ გააკეთა განმარტება. გებრეიესუსი ამბობს, რომ შემაშფოთებელია უსაფრთხოების არასწორი შეგრძნება, რომ თითქოს ვაქცინაციით უკვე დამარცხდა პანდემია. აქვე დასძენს, რომ თუ ჩატარებული გაქვთ ვაქცინაცია, დაავადების მძიმედ წარმართვის და სიკვდილის რისკი გაცილებით დაბალია, მაგრამ ინფიცირების და სხვებზე გადაცემის რისკი მაინც რჩება. გებრეისუსი განმარტავს, რომ ვაქცინაცია არ ნიშნავს, რომ აცრილმა რეკომენდაციები აღარ უნდა დაიცვას. ტედროს ადანომ გებრეიესუსი: ძალიან შემაშფოთებელია უსაფრთხოების არასწორი შეგრძნება, რომ თითქოს ვაქცინაციით უკვე დამარცხდა პანდემია და რომ თითქოს ვაქცინირებულ ადამიანებს აღარ ესაჭიროებათ სხვა უსაფრთხოების ზომების დაცვა. ვაქცინა იცავს ადამიანების სიცოცხლეს, მაგრამ სრულად არ აღმოფხვრის ვირუსის გადაცემას. მონაცემების მიხედვით, დელტა ვარიანტის გამოჩენამდე ვაქცინების წყალობით, გადაცემა 60%-ით შემცირდა, მაგრამ დელტას შემთხვევაში ეს მაჩვენებელი 40%-გახდა. თუ ჩატარებული გაქვთ ვაქცინაცია, დაავადების მძიმედ წარმართვის და სიკვდილის რისკი გაცილებით დაბალია, მაგრამ ინფიცირების და სხვებზე გადაცემის რისკი მაინც რჩება. სულ ვიმეორებთ: მაშინაც კი, თუ ვაქცინირებული ხართ, აუცილებელია, გააგრძელოთ უსაფრთხოების ზომების დაცვა, რათა არც თავად დაინფიცირდეთ და არც სხვას გადასცეთ ინფექცია, რომ მათი სიკვდილიც ავიცილოთ თავიდან. ეს ნიშნავს, რომ უნდა ვატაროთ პირბადე, დავიცვათ დისტანცია, თავი ავარიდოთ ხალხმრავლობას, თუ შესაძლებელია, შევხვდეთ გარე სივრცეში ან კარგი ვენტილაციის მქონე დახურულ სივრცეებში. და ჩვენ კვლავ მოვუწოდებთ ყველა მთავრობას, გაატაროს მრავალმხრივი და მიზანმიმართული საზოგადოებრივი და სოციალური ზომები, რათა თავიდან იყოს აცილებული ვირუსის გადაცემა, შემცირდეს ზეწოლა ჯანდაცვის სისტემაზე და გადარჩეს რაც შეიძლება მეტი ადამიანის სიცოცხლე. ასევე აუცილებელია, ქვეყნებმა დროულად უზრუნველყონ პაციენტების გადაყვანა კლინიკებში.
ტყიბულში, ქვანახშირის კარიერზე მიწის მასის ქვეშ მოყოლილი კაცის ცხედარი იპოვეს
ტყიბულში საძიებო-სამაშველო ოპერაცია დასრულებულია. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლებმა ტყიბულში, ქვანახშირის კარიერზე მიწის მასის ქვეშ მოყოლილი ორი მოქალაქის საძიებო-სამაშველო ღონისძიების ფარგლებში კაცის ცხედარი იპოვეს. ცხედარი უკვე ამოსვენებულია კარიერიდან და ადგილზე სამაშველო ღონისძიება დასრულებულია. რამდენიმე საათის წინ ამავე კარიერში მაშველებმა მოახერხეს მიწის მასის ჩამოშლის შედეგად მოყოლილი მეორე მოქალაქის კონტაქტურ მდგომარეობაში პოვნა და მისი უსაფრთხო ადგილზე ამოყვანა. კაცი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ჯგუფების მიერ გადაყვანილია სამედიცინო დაწესებულებაში.
სააკაშვილის საქმის მოსამართლე: თუ სალომე ზურაბიშვილი მივა იმ დასკვნამდე, რომ შეიწყალებს, არანაირი აღკვეთის ღონისძიება აღარ აქვს და გარეთ იქნება
7 ნოემბრის საქმეზე მიხეილ სააკაშვილის საქმის განმხილველი კოლეგიის მოსამართლე, ლიანა ორკოდაშვილმა კომენტარი გააკეთა. ამასთან. "ტვპირველთან" ინტერვიუში მოსამართლე აცხადებს, რომ თუ 29 ნოემბერს, ბრალდებული სასამართლო პროცესს არ დაესწრება, სხდომას არ ჩაატარებენ. "პატიმრობა რომ არ გაგვეუქმებინა, მიუხედავად შეწყალებისა, სააკაშვილი საპატიმროში დარჩებოდა. ახლა, თუ სალომე ზურაბიშვილი იმ დასკვნამდე მივა, რომ შეიწყალებს, ჩვენთან პატიმრობა კი არა, არანაირი აღკვეთის ღონისძიება აღარ აქვს და გარეთ იქნება”, - აცხადებს ლიანა ორკოდაშვილი. მოსამართლეს აქვს მოლოდინი, რომ სააკაშვილს 29 ნოემბერს ჩანიშნულ სხდომაზე მიიყვანენ. „ალბათ ვერავინ გაბედავს, რომ კონსილიუმის წინააღმდეგ წავიდეს და არ მოიყვანონ, თუ ისინი იტყვიან, რომ მისი ტრანსპორტირება შესაძლებელია. მაგრამ თუ არ მოიყვანენ, მის გარეშე საქმეს არ განვიხილავთ. რატომღაც მგონია, რომ იქნება სხდომაზე. უსვამენ ხაზს, რომ ფიზიკურად კარგადაა, გადაადგილება შეუძლია. პლუს ამას, იქამდე რამდენიმე დღეა“, - განაცხადა ლიანა ორკოდაშვილმა. რატომ გაიმართა წინა სასამართლო სხდომა სააკაშვილის დასწრების გარეშე, მოსამართლე აცხადებს, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულება ემორჩილება იუსტიციის სამინისტოს და არა სასამართლო ხელისუფლებას: "როდესაც ჩვენ მოგვდის საბუთი, სადაც წერია, რომ პატიმარი ვერ მოჰყავთ მისი ჯანმრთლეობის მდგომარების გათვალისწინებით, ჩვენ ხომ ექიმები არ ვართ, ეს ადამიანი ან გზაში რომ გახდეს ცუდად ან სასამართლო პროცესზე და რამე დაემართოს, ჩვენ რა უნდა ვქნათ?“. მიეცემა თუ არა სააკაშვილს მომდევნო სხდომაზე დასწრების შემთხვევაში სიტყვით გამოსვლის უფლება, მოსამართლე ორკოდაშვილი ამის წინააღმდეგი არ არის. „საერთოდ, სასამართლო სხდომა არ არის პოლიტიკური სხდომა, სადაც ასეთი განცხადება უნდა გაკეთდეს. მაგრამ, ვინაიდან, გამორჩეულ შემთხვევასთან გვაქვს საქმე და საუბარია მესამე პრეზიდენტზე, ასევე არის ეჭვი, რომ ის სპეციალურად არ მოჰყავთ, რა თქმა უნდა, თუ მას მოიყვანენ, არც მე და ვფიქრობ, არც ჩემი კოლეგები არ იქნებიან წინააღმდეგი, რომ განცხადება გააკეთოს“, - განაცხადა ლიანა ორკოდაშვილმა. რაც შეეხება სასჯელაღსრულების დაწესებულების მიერ გავრცელებულ კადრებს, რომელშიც ასახულია, როგორც გადაჰყავთ სააკაშვილი რუსთავის მე-12 პენიენციური დაწესებულებიდან გლდანის ციხეში, ლიანა ორკოდაშვილის თქმით, ამ კადრებზე როგორც ადამიანსა და მოსამართლეს, მძიმე რეაქცია ჰქონდა. „ძალიან განვიცადე. მკვლელიც რომ იყოს ადამიანი, მისადმი მოქცევა ფარგლებში უნდა იჯდეს - რაც ჩვენ გვაჩვენეს, საკმაოდ მძიმე სანახავი იყო“, - განაცხადა ლიანა ორკოდაშვილმა. მოსამართლე ასევე საუბრობს გლდანის ციხეში პატიმრების მხრიდან სააკაშვილის მიმართ შესაძლო ფსიქოლოგიურ ზეწოლაზე. „ყველაფერი უნდა გამოიკვლიო და თუ მიხვედი დასკვნამდე, რომ ამ ყველაფერმა ამ ადამიანის ტანჯვა გამოიწვია, შესაბამისი სამართლებრივი კვალიფიკაცია მიეცემა“. უნდა განიხილონ თუ არა სააკაშვილის საქმე საერთაშორისო მოსამართლეებმა: „მე, როგორც მოსამართლეს, ეს შეურაცხყოფას მაყენებს. გამოდის, რომ საქართველოში, თურმე, არ ვართ ისეთი მოსამართლეები, რომლებიც გაბედულ და სამართლიან გადაწყვეტილებას მივიღებთ. რატომ უნდა განიხილოს უცხოელმა და რატომ არა ლია ორკოდაშვილმა? გადახედონ ჩემს წარსულს“, - განაცხადა ლიანა ორკოდაშვილმა. ამასთან, ორკოდაშვილმა ისაუბრა 7 ნოემბრის საქმეზე სააკაშვილის წინა სასამართლო სხდომის შემდეგ მოსამართლეების მიმართ გამოთქმულ კრიტიკაზე და აღნიშნა, რომ ძალიან ინერვიულა. შეგახსენებთ, მიხეილ სააკაშვილის სასამართლო პროცესი 29 ნოემბერს უნდა ჩატარდეს. ამ დროისთვის უცნობია, მისცემს თუ არა პენიტენციური დაწესებულება სააკაშვილს სასამართლო სხდომაზე დასწრების შესაძლებლობა, თუმცა ერთ-ერთ ინტერვიუში, იუსტიციის მინისტრმა განაცხადა, რომ უსაფრთხოების და ჯანმრთელობის მდგომარეობის რისკი როგორც კი გამოირიცხება, პენიტენციური სამსახური შეძლებს მის გადაყვანას სასამართლო დარბაზში. ამასთან, სააკაშვილის მკურნალი ექიმის თქმით, ექსპრეზიდენტმა ფიზიკური გააქტიურება დაიწყო და ემზადება სასამართლოსთვის.
საქართველოში მიწისძვრა მოხდა. მიწისქვეშა ბიძგები თბილისის დროით 00:16 საათზე დაფიქსირდა. ეპიცენტრი სოფელ ირგანჩაისთან იყო. დაფიქსირდა 3.1 (ML) მაგნიტუდის სიდიდის მიწისძვრა.
საქართველოში მიწისძვრა მოხდა. ეპიცენტრი ონთან იყო. დაფიქსირდა 3.3 (ML) მაგნიტუდის სიდიდის მიწისძვრა.
კორონავირუსის ახალი შტამის გამო დაწესებული რეგულაციები ძალაშია
კორონავირუსის ახალი შტამის გავრცელებასთან დაკავშირებით, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, 8 ქვეყნის მოქალაქეებისთვის საზღვრის კვეთასთან დაკავშირებული რეგულაციები ძალაშია. დღეიდან, ნებისმიერი პირი, მოქალაქეობის მიუხედავად, რომელსაც ბოლო 14 დღის განმავლობაში, აქვს შემდეგ ქვეყნებში მოგზაურობის ისტორია, საქართველოში შემოსვლისას ექვემდებარება 14-დღიან იზოლაციას/კარანტინს საკარანტინე სივრცეში. "აღნიშნული ქვეყნებია: სამხრეთ აფრიკა ბოცვანა ზიმბაბვე ნამიბია ლესოტო ესვატინი (სვაზილენდი) მოზამბიკი მალავი14-დღიანი იზოლაციის/კარანტინის დასრულების შემდეგ, პირებს ჩაუტარდებათ PCR-კვლევა.საქართველოს მოქალაქეების შემთხვევაში, საკარანტინე სასტუმროსა და PCR-კვლევის ხარჯებს ფარავს სახელმწიფო, ხოლო უცხო ქვეყნის მოქალაქეების შემთხვევაში - თავად უცხო ქვეყნის მოქალაქე. გადაწყვეტილება საკოორდინაციო საბჭომ აღნიშნულ ქვეყნებში კორონავირუსის ახალი „ომიკრონი“ შტამის დაფიქსირების გამო მიიღო და ის 28 ნოემბრიდან ამოქმედდება", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
კორონავირუსი 3333 ადამიანს დაუდასტურდა, 56 კოვიდინფიცირებული გარდაიცვალა
ბოლო 24 საათის განმავლობაში საქართველოში კორონავირუსი კიდევ 3333 ადამიანს დაუდასტურდა, გამოჯანმრთელდა 5052 პაციენტი, გარდაიცვალა 56. საქართველოს რეგიონებიდან კორონავირუსის ყველაზე მეტი ახალი შემთხვევა კვლავ თბილისში, იმერეთსა და სამეგრელო-ზემო სვანეთი გამოვლინდა. დღეს ქვეყანაში გამოვლენილი ინფიცირების 3 333 ახალი შემთხვევიდან: თბილისში გამოვლენილია 1 333 შემთხვევა, აჭარა - 116, იმერეთი - 617, ქვემო ქართლი - 202, შიდა ქართლი - 254, გურია - 100, სამეგრელო - ზემო სვანეთი - 302, კახეთი - 178, მცხეთა-მთიანეთი - 64, სამცხე-ჯავახეთი - 142, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი - 25.